Iz domoznanske Kamre na današnji dan …
21. novembra 2020 je v Lenartu v Slovenskih goricah umrl Jožef Smej, škof, teolog, pesnik, pisatelj in prevajalec. Rodil se je 15. februarja 1922 v Bogojini.
Osnovno šolo je obiskoval v Bogojini, gimnazijo pa v Murski Soboti. Po maturi leta 1940 se je vpisal na medicinsko fakulteto v Ljubljani, vendar le za kratek čas, kajti prepisal se je na Visoko bogoslovno šolo v Mariboru. Leta 1941 je moral študij prekiniti in ga nato nadaljeval v Sombotelu, kjer je bil 8. decembra 1944 posvečen v duhovnika. Od tam se je vrnil v rodno Prekmurje. Med leti 1944 in 1948 je bil kaplan v Dokležovju, Dobrovniku in v Turnišču, nato pa dolga leta deloval v Murski Soboti, sprva kot kaplan ter pozneje kot župnik in dekan v Murski Soboti. Leta 1969 je bil poklican v Maribor, kjer je med drugim opravljal službo stolnega kanonika, člana zbora škofovih svetovalcev, naddekana, stolnega prošta mariborskega stolnega kapitlja in generalnega vikarja.
Leta 1976 je doktoriral s tezo Pastoralna dejavnost Ivanocyjevega kroga (promocija 30. januarja 1976). Za mariborskega pomožnega škofa je bil imenovan 25. aprila 1983, posvečen pa 23. maja istega leta. Njegovo škofovsko geslo se glasi: »Milosti polna, spomni se«. 18. junija 2009 se je upokojil. Življenjsko delo mariborskega pomožnega škofa msgr. dr. Jožefa Smeja je obsežno in vsestransko, saj poleg duhovniške in škofovske službe obsega tudi bogat knjižno literarni opus. Poleg pesnjenja se namreč ukvarja s pisateljevanjem, prevajanjem, preučevanjem cerkvene zgodovine ter s kulturno preteklostjo in z življenjem ljudi, ki so med Muro in Rabo stoletja ohranjali vero in slovenstvo. Bibliografija njegovih del obsega več kot 150 enot, med katerimi so v veliki meri samostojne knjižne publikacije. Znanstvene razprave so bile največkrat objavljene v Časopisu za zgodovino in narodopisje, v Zgodovinskem časopisu, Slavistični reviji in drugih zbornikih, pogosto pa je objavljal tudi v časopisu Stopinje. Poleg objav izvirnih znanstvenih in leposlovnih del pa je sodeloval tudi pri prevajanju Bogoslužnega molitvenika, Zakonika cerkvenega prava, Svetega pisma stare in nove zaveze ter komentarjev k psalmom.
21. septembra 2014 je v župnijski cerkvi v rodni Bogojini praznoval 70 let duhovniškega posvečenja, t.i. rubinsko oz. železno mašo. Za raziskovalno dejavnost na področju madžarske literature in prevode klasičnih romanov 19. in 20. stoletja iz madžarščine v slovenščino pa je 8. junija 2015 prejel tudi Madžarski viteški križ kot najvišje madžarsko državno odlikovanje.
Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/smej-jozef/
Avtor gesla: Jožef Papp, Knjižnica Murska Sobota