Vljudno vabljeni na predavanje strokovnjaka za varstvo tehnične dediščine, industrijskega arheologa in publicista dr. Tadeja Brateta. Predavanje bo na sporedu v sredo, 7. 12. 2016 ob 18. uri v kletni dvorani Slovanske knjižnice na Einspielerjevi 1 za Bežigradom.
Odkritje elektrodinamičnega principa v sredini 19. stoletja je omogočilo proizvodnjo neomejenih količin elektrike, ki so jo prvotno ustvarjali le z baterijami. Parni stroji in vodne, kasneje pa tudi parne turbine so začeli gnati generatorje in elektrike je bilo za vse dovolj – elektrika je postala tržno blago. Edisonov izum komercialno uporabne žarnice je pometel s plinsko razsvetljavo.
Po potresu leta 1895 je tudi Ljubljana dobila nov zagon in vrsto novosti, med njimi tudi Mestno elektrarno Ljubljansko (MEL). Sprva so proizvajali le enosmerni tok, po letu 1922 pa tudi izmeničnega. Da je elektrarna lahko postala komercialno rentabilna, pa je poskrbel tramvaj, ki je bil celodnevni potrošnik elektrike že od leta 1901 naprej. Mestna elektrarna je delovala do sredine petdesetih let 20. stoletja, ko jo je nadomestila še vedno delujoča Toplarna, komunalna energetika. Objekti MEL so danes zaščiteni kot del kulturne in tehniške dediščine Ljubljane.
Zdaj obnovljena Stara elektrarna je prizorišče različnih prireditev.