V torek, 20. februarja, ob 18. uri vljudno vabljeni v Galerijo Murska Sobota na predavanje dr. Roberta Inhofa Upodobitve Martina Luthra med leti 1530-1617.
Kot ugotavlja dr. Inhof, pri Luthrovi reformaciji ni šlo zgolj za besedni teološki boj evangeličanskega nauka s katolištvom, temveč je hkrati šlo tudi za vizualni boj podob. Retorika evangeličanskih podob je bila večplastna in večpomenska. Ta retorika ni bila nekaj nespremenljivega, prav tako pa se njen razvoj ni končal z Luthrovo smrtjo, saj se je retorika evangeličanskih podob razvijala tudi po Luthrovi smrti.
V podobah, ki so nastale po tem usodnem datumu, je opaziti razvoj evangeličanskih podob, ki bi ga v umetnostno-zgodovinskem smislu lahko morda bolj ustrezno imenovali nazadovanje, saj se njihov izraz in njihovo razumevanje zelo približa tradicionalnemu pojmovanju katoliških ̶ predvsem svetniških ̶ podob. Evangeličanske podobe so povezovale teologijo in folkloro, povezava pa se je izvršila na zelo enostaven in učinkovit način. Teološka problematika je namreč zelo učinkovito uporabila retoriko ljudskih iger in karnevala, torej retoriko narobe sveta in retoriko humorja ter norosti. Hitro in na zelo neposreden način je postala razumljiva tudi širšemu, nepismenemu sloju preprostega ljudstva.
Lepo vabljeni!