V razstavišču Koroške osrednje knjižnice je od srede, 11. decembra 2024, na ogled razstava Koroška v očeh topografov in vedutistov, ki združuje najstarejše upodobitve gradov, dvorcev in krajinskih vedut Dravske, Mežiške in Mislinjske doline. Razstava se sprehodi od 17. do 19. stoletja in poveže imena znamenitih topografov, kot sta bila Valvasor in Vischer, ter vedutistov 19. stoletja, ki so v svojih upodobitvah nagovarjali okuse takratnega meščanstva. Njihove topografije in suite so nepogrešljiv pripomoček pri preučevanju spreminjajočih se podob našega ozemlja skozi stoletja. Avtorica razstave je bibliotekarka Simona Vončina.
Na dogodku je spregovoril tudi Primož Premzl, zbiratelj, galerist in založnik. Med njegovimi grafično dovršenimi izdajami so tudi faksimile znamenitih suit in topografij. Večer sta z glasbenim nastopom popestrili mladi flavtistki Nika Praznik in Yi Ru Yi Zuj.
Razstava je večplastna. Je hommage najstarejšim podobam treh dolin, ki danes uokvirjajo koroško pokrajino. Je slavospev učenim topografov, ki so prepotovali evropske dežele, skrbno beležili, dokumentirali in skicirali … ter hkrati »potepuhom s skicirko«, kot je potujočega vojaka in vagabunda Wernerja Silesiusa označil dr. Ivan Stopar. Njegov popotni dnevnik se bere kot splet burnih dogodivščin, vrednih filmske uprizoritve … Pa vse do vedutistov 19. stoletja, ki so nagovarjali okuse takratnega meščanstva. Je hvalnica tiskarskim mojstrom in grafičnim tehnikam, ki so vizualna sporočila širili potom knjige in tiska. Je poklon založnikom in entuziastom, ki v maniri starih mojstrov grafične obrti še danes izdajajo dodelane bibliofilske mojstrovine.
Osnovna vsebinska nit za razstavo je nastala že pred nekaj leti, v času zaprtja ustanove, ko sva sodelavki domoznanskega oddelka pripravljali zgodbe za »grajske sprehode« – kratke filmčke, s katerimi sva predstavljali zaklade iz naših posebnih zbirk.
Razstava sama osnovno temo razširja še na kratke zgodovinske in umetnostno zgodovinske opise upodobljenih poslopij, pretežno gradov in dvorcev, mest in trgov, ki so bili med 17. in 19. stoletjem bodisi sedeži gospoščin, središča moči in denarja ali pa zgolj udobja bogatejših slojev.
Razstava je po večini nastala iz gradiv, ki jih v različnih oblikah hrani Koroška osrednja knjižnica. Digitalne kopije nekaterih dragocenih originalov je za razstavo odstopil Narodni muzej Slovenije ter preko Digitalne knjižnice Slovenije Narodna in univerzitetna knjižnica. Koroški pokrajinski muzej, Muzej Ravne je posodil originale železarskih vedut, razstavljena kolorirana litografija Prevalj pa je iz zasebne zbirke. Posebna zahvala velja g. Primožu Premzlu, zbiratelju, galeristu in založniku, ki je bil na dogodku tudi poseben gost. Gospod Premzl je izjemen poznavalec in raziskovalec kulturne dediščine, posebej pa se je posvetil izdajanju bibliofilskih del s pretežno kulturnozgodovinsko tematiko. Da imamo na Slovenskem zbrane in izdane v obliki faksimiliranih in bibliofilskih izdaj znamenite suite in topografije, se imamo zahvaliti predvsem njemu.
Razstava bo na ogled do 30. januarja 2025.