V starem mestnem jedru Celja, v Kvartirni hiši (Gosposka ulica 3), je od 22. oktobra do 20. novembra 2013 na ogled zgodovinska razstava »140 korakov po zgodovini Cinkarne Celje«, ki temelji na primerjavi fotografij starejšega datuma z aktualnimi, vključuje spomine na prve zaposlene, opuščene programe, aktualno proizvodnjo, skrb za okolje, družbeno odgovorno delo in še marsikaj. Razstavo si lahko ogledate vsak dan od 9 – 17h, ob sobotah od 9 – 12h. Vstop je prost!
Na razstavi so prikazani vsi ključni momenti razvoja in rasti tovarne, ki je v 140-ih letih delovanja dajala kruh več tisočim prebivalcem tega območja. Poleg gospodarskih dosežkov se Cinkarna Celje ponaša tudi z vse bolj napredno tehnologijo na področju varovanja okolja ter podpira doseganje rezultatov na področju športnega, kulturnega in družabnega življenja v Celju.
Zakaj razstava ravno v Kvartirni hiši?Turistično društvo Celje se je z odkritjem kipa
Alfreda Nobela na ulični fasadi
Kvartirne hiše pridružilo svetovni obeležitvi 180. obletnice rojstva velikega švedskega kemika, obenem pa poudarilo tudi znanstvenikovo povezanost s Celjem.
Namreč, malo je znano, da se je Alfred Nobel zaljubil v Sofijo Hess, najstarejšo hči uglednega celjskega trgovca Heinricha Hessa. Družina se je po prihodu iz Moravske v Celje naselila prav v Kvartirni hiši, kamor je po nevesto, po Sofijino mlajšo sestro Amalijo, prišel tudi Albert Brunner, prvi ravnatelj leta 1873 ustanovljene
cinkarne v Celju. Oba gospoda, inženirja Nobel in Brunner, sta si kasneje veliko dopisovala in tako razpravljala o potrebah in delovanju nove cinkarne.
Doprsni kip Alfreda Nobela, ki odslej krasi pritličje fasade Kvartirne hiše je po lastnih slikarskih predlogah izdelal celjski slikar in kipar Stevan Djukić.
Več o zanimivi zgodbi si lahko prebrete v članku zgodovinarja dr. Janeza Cvirna z naslovom
Alfred Nobel in njegova velika požiralka denarja, o zgodovini Cinkarne Celje pa ogledate na
posnetku.