S prvoaprilskim domoznanskim večerom Obrazi kulture smo po v knjižnici ponovno pričeli obujati pogovorne večere, na katerih predstavljamo Korošce, avtorje domačine, ki s svojim delom pomembno zaznamujejo naš širši kulturni prostor. Gost večera je bil etnolog in kulturni antropolog dr. Tomaž Simetinger. Izredno zanimiv in iskriv pogovor z gostom je moderirala Darja Štirn.
Dr. Tomaž Simetinger je eden tistih Korošcev, ki prepoznavno deluje izven domačih koroških plotov, a s strokovnim in znanstvenim delom ostaja zvest svojim koreninam.
Osnovno šolo je obiskoval v Črni na Koroškem, gimnazijo na Ravnah na Koroškem. 2015 je na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Univerze v Ljubljani doktoriral z disertacijo Historično-antropološka analiza plesne kulture na južnem Koroškem.
Vseskozi je aktiven na področju kulture in kulturne politike. Njegovo ime povezujemo z Akademsko folklorno skupino France Marolt. Je avtor več desetih koreografij in celovečernih plesnih predstav.
Danes je Zaposlen je na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Univerze v Ljubljani. Je predavatelj na Konservatoriju za glasbo in balet.
Je avtor vrste monografij vezanih na Koroško in širše. V svojem delu se je osredinjal na ples in plesno kulturo in je objavil monografiji Plesna kultura na južnem Koroškem od prvih virov do sredine 20. stoletja (Mežiška dolina) in Plesna kultura na južnem Koroškem od prvih virov do sredine 20. stoletja (Podjuna, Rož. Ziljska dolina in Kanalska dolina). V Ponikvah na Dolenjskem je izvedel raziskavo mask in maskiranja in jo objavil v knjigi Ponikovske mačkare. O starejši zgodovini povezani s plesno kulturo pa priča njegovo delo Zvezdne poti in plesne sledi: Od Platona do romarskega vrtca, ki je bila prevedena tudi v angleščino. Je urednik znanstvenega zbornika Črna na Koroškem – Schwarzenbach. Poleg omenjenih monografskih objav je avtor številnih znanstvenih in strokovnih člankov.
Tomaž Simetinger se pri svojem delu osredotoča tudi na aplikativne projekte, tako je v domači Črni na Koroškem s pomočjo občine pripravil projekte Črjanske karte, Črjanska košta 1. del in nedavno tudi rekonstrukcijo črjanskih pustnih likov Črjanski pusti iz obdobja pred drugo svetovno vojno.
Tudi moderatorka večera Darja Štirn svojo karierno in akademsko pot gradi zunaj meja Koroške, a z domačim okoljem ostaja povezana z odmevnimi projekti na področju kulturno-umetnostne vzgoje. Je pedagoginja in zgodovinarka, zaposlena na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru in Zavodu Petida. S Tomažem se poznata že zelo dolgo, druži ju prijateljska vez, sodelujeta pa tudi na strokovnem področju – že vrsto leto sooblikujeta projekte s področja kulturno-umetnostne vzgoje in izobraževanja pedagoških delavcev s področja kulturne dediščine in vzgoje preko umetnosti.