Igra Kamniški spomin na pesnika je inovativna spodbuda za branje poezije. V času, ko bralna kultura upada, je igra dobra pot k bralni pismenosti. Na mesto hitro se menjavajočih podob, ki prevladujejo na računalniških ekranih, naj stopi beseda. Tudi to je razlog, da smo se odločili za to igro.
Kdo vozi življenje,
kdo srečo ljudi
na štiri vetrove,
na tisoč strani? (Rudolf Maister)
Ko smo snovali dogodke v spomin na Rudolfa Maistra ob Maistrovem letu, smo pomislili: »Kako približati Maistrove verze bralcem z igro, kako širiti podobo Maistra pesnika med čim več ljudi? Ali je pesništvo sploh cenjeno, je pomembno?«
Če pesem ne bi bila pomembna, se general, ki je z odločnostjo in neustrašnostjo ohranil velik kos slovenskega ozemlja, ne bi ukvarjal s poezijo in izdal dveh pesniških zbirk. Zdi se, da ni večje potrditve, da pesem ni le za sentimentalne dušice, kot prav poezija vojaka in generala Rudolfa Maistra.
Zato smo ob Maistrovem letu v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik pripravili igro spomin s podobami in verzi Rudolfa Maistra in njegovih pesniških sopotnikov. Znano igro spomin, v kateri si moramo zapomniti pare istih podob, smo spremenili v zanimivo odkrivanje pesmi, izbranih besed in podob ter spoznavanje Maistra kot pesnika in hkrati tudi spoznavanje njegovih sodobnikov. To so Oton Zupančič, Dragotin Kette in Josip Murn, stebri slovenske moderne in slovenske poezije, s katerimi je Rudolf Maister v mladih letih sodeloval v umetniškem dijaškem društvu Zadruga. Igra spomin spodbuja pomnjenje verzov in podob slovenskih pesnikov, narejena pa je z namenom, da razvija bralno pismenost.
Beseda je temelj našega sporazumevanja, bralna pismenost pa ključna kompetenca, ki posamezniku omogoča vključitev v družbo in soodločanje o skupnem dobrem. In na koncu, čeprav ni najmanj pomembno, pesniška beseda daje estetski užitek, kar nas krepi, ko opazujemo velikokrat nelepo življenje.
Igro Kamniški spomin na pesnika lahko dobite v kamniški knjižnici.
Zasnovali sta jo Erika Poljanšek in Breda Podbrežnik Vukmir, oblikoval pa Marjan Kocjan, DC Studio.