Umetniški kabinet Primož Premzl vabi v četrtek, 19. oktobra 2017, ob 12.30 v Narodno in univerzitetno knjižnico na odprtje razstave Podoba Slovenije v obdobju narodnega prebujenja.
Razstava bo na ogled v Razstavni dvorani NUK do 25. novembra, od ponedeljka do petka med 8.00 in 20.00 in v v soboto med 9.00 in 14.00.
Razstava je spremni dogodek ob izidu monografije najpomembnejšega slovenskega raziskovalca upodobitev slovenskih krajev Ivana Stoparja Podoba Slovenije v obdobju narodnega prebujenja – upodobitve slovenskih krajev iz sredine 19. stoletja. Monografija prvič doslej celovito predstavlja vse na slovenski prostor vezane vedute, ki so okoli sredine 19. stoletja izšle v okviru grafičnih serij. Sredina 19. stoletja je pomenila pravi razcvet vedutnega slikarstva na Slovenskem. Takrat so nastale številne grafične mape s kakovostnimi litografskimi upodobitvami naših najpomembnejših urbanih središč, krajinskih in arhitekturnih zanimivosti. Posebno mesto med njimi zavzemajo Wagnerjeve vedute Kranjske in Koroške, pa tudi Kuwassegove vedute z območja slovenske Štajerske, tem pa se pridružujejo tudi številne vedute naših zdravilišč, zlasti Rogaške Slatine, Bleda, Dobrne in Rimskih Toplic, ki so takrat slovela po vsej srednji Evropi.
Vir: http://www.nuk.uni-lj.si/aktualno/razstave/2017/podoba-slovenije