Vljudno vabljeni na stalno krajevno razstavo Skazova hiša, ki je potovanje skozi čas nastanka sodobnega Šmarja, za katerega je v veliki meri zaslužen veleposestnik, narodni buditelj in rodoljub Franc Skaza. Stalna razstava v Skazovi rojstni hiši poleg družine Skaza prikazuje tudi družbeni in kulturni napredek Šmarja pri Jelšah v drugi polovici 19. stoletja. Ob razstavnem prostoru je tudi povsem prenovljen Turistično informativni center (TIC) Šmarje pri Jelšah, ki ponuja informacijsko turistične informacije predstavljene s katalogi in v zanimivi digitalni obliki ter omogoča nakup lokalnih spominkov in daril.
Razstavo si lahko ogledate:
od ponedeljka do petka od 9.00 do 14.00 ure,
sobote, nedelje in prazniki od 9.00 do 13.00 ure.
Stalno razstavo je pripravila Knjižnica Šmarje pri Jelšah, avtorica razstave je Mateja Žagar, skrbnica domoznanske zbirke v KŠPJ, oblikoval jo je dr. Marko Samec, direktor Knjižnice Šmarje pri Jelšah. Pobudo za razstavo je dal Milan Pugelj, Skazov pravnuk, ki je o družini Skaza zbiral podatke in izdelal družinsko drevo.
Slikovno gradivo je del domoznanske zbirke ter pridobljeno iz arhivov – Štajerski deželni arhiv Gradec in Zgodovinski arhiv Celje, nekaj slikovnega gradiva pa so prispevale tudi šmarske družine iz zasebnih zbirk. Eksponate za razstavo so donirale šmarske družine Anderluh, Fras, Grobin, Jakoš, Novak in Stupica.
Na razstavi so prikazane najstarejše fotografije Šmarja pri Jelšah iz konca 19. stoletja, ki jih je posnel prvi šmarski fotograf učitelj in ravnatelj šmarske ljudske šole Franc Jurkovič, nekoliko mlajše fotografije pa so iz arhiva družine Ciglenečki, iz katere sta bila fotografa Ladislav Ciglenečki, ki je deloval na začetku 20. stoletja in kasneje njegov sin Slavko Ciglenečki, ki je v svojem arhivu tudi ohranil večino teh najstarejših fotografij.